Aktualizacja : 2022-11-07 13:37:17
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
Dania KoronaDania Korona (100) DKK 60.0000 60.0000

Korona duńska kantor Racibórz

Wymiana waluty duńskiej po atrakcyjnej cenie - Nasz pracownik jest do Państwa dyspozycji, jeśli mają Państwo pytania można zadzwonić pod przedstawiony numer telefonu lub wysłać e-mail.

Dania państwo położone w Europie Północnej, najmniejsze z państw nordyckich. Oficjalną walutą jest Korona duńska DKK używana również w Danii: Wyspach Owczych i Grenlandii. Korona w 1873 roku została prawnym środkiem płatniczym jednak historia duńskiej waluty jest bardzo długa - już w 1584 roku wprowadzono do obiegu kilka złotych monet. Następnie powstało wiele serii banknotów i monet które znacząco się różniły.


Banknoty duńskie nie przedstawiają żadnych postaci historycznych tylko mosty z różnych epok oraz inne zabytki. Emitowane są od 2009 roku i wyglądają następująco:
50 DKK most - Sallingsund
100 DKK most - cieśnina Mały Bełt
200 DKK most Knippelsbro - Kopenhaga
500 DKK most królowej Aleksandry - cieśnina Ulvsund
1000 DKK most Storebæltsbroen - cieśniną Wielki Bełt
Duńskie monety mają bardzo oryginalnego wygląd. Bardzo różnią się między sobą wagą, rozmiarem i użytym stopem metalu. Jeżeli chodzi o monety - 1 DKK, 2 DKK i 5 DKK mają one dziurkę w środku. Jest to niesamowicie pomocne dla osób niewidomych i słabo widzących. Na pozostałych monetach zobaczymy wizerunek korony Chrystiana V (50 øre) lub profil duńskiej królowej Małgorzaty II 10 DKK i 20 DKK.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia posiadają hologram, znak wodny, nitkę zabezpieczającą oraz okienko z ruchomym wzorem fali.

CIEKAWOSTKI:

- Korelacja korony duńskiej do euro wynosi 1. Obydwa kursy zachowują się tak samo, mimo różnych kwotowań. Spowodowane jest to zobowiązaniem Danii do zachowania pasma wahań kursu korony względem euro w przedziale +/- 2,25% (w praktyce jest to 0,50%). Jeśli spojrzymy na wykres kursu korony duńskiej względem EUR, to zobaczymy praktycznie prostą linię.

- Wysypy Owcze, które stanowią terytorium zależne od Danii używają własnej lokalnej waluty. Korona Wysp Owczych jest emitowana przez Duński Bank Centralny i jest ważnym środkiem płatniczym wyłącznie na obszarze wysp. Wymiana tej waluty na korony duńskie odbywa się zawsze w relacji 1:1 i nie jest obarczana żadnymi dodatkowymi prowizjami.

- Na banknocie o nominale 1000 koron znajdziemy wizerunek najcenniejszego zabytku archeologicznego Danii. Wózek z Trundholm pochodzący z ok.  1700-1300 roku przed naszą erą został znaleziony w 1902 roku podczas orki pola. Dziś można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Kopenhadze.

- Dania jest krajem należącym do Unii Europejskiej, który jest zwolniony z obowiązku wprowadzenia waluty Euro. Przepis ten udało się wynegocjować duńskim politykom po referendum w 1992 roku, kiedy to Duńczycy odrzucili propozycję przystąpienia do Wspólnoty. Dopiero powtórzenie głosowania rok później (po zniesieniu obowiązku wprowadzenia wspólnej waluty) przyniosło skutek w postaci dołączenia kraju do Unii.

- Na czele narodowego banku stoi prezes mianowany przez monarchę. Nad jego działalnością czuwa rada nadzorcza. Prezes i dwóch członków stanowią zarząd, który jest odpowiedzialny za politykę pieniężną kraju. Stanowisko członka zarządu nie ma określonej długości kadencji, ale piastująca go osoba musi ustąpić po ukończeniu 70 roku życia.

 

Aktualne banknoty

Link do strony
awers 500 dkk
rewers 500 dkk
awers 1000 dkk
rewers 1000 dkk
awers 100 dkk
rewers 100 dkk
awers 200 dkk
rewers 200 dkk
awers 50 dkk
rewers 50 dkk
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 2016 - 2021 Kantor Racibórz
Informacje