Aktualizacja : 2022-05-11 11:12:01
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
Kanada DolarKanada Dolar CAD 3.2400 3.3800

Dolar Kanadyjski kurs Racibórz

Wymieniaj walutę kanadyjską po atrakcyjnym kursie! Wymieniając dolara kanadyjskiego w naszym kantorze cena końcowa zależna jest w dużym stopniu od wymienianej sumy, im większa kwota tym mogą Państwo się spodziewać lepszej ceny.


Kanada państwo znajdujące się w Ameryce Północnej, jest monarchią konstytucyjną i utrzymuje demokrację parlamentarną. Dolar kanadyjski CAD - jest środkiem płatniczym w Kanadzie. Dzieli się podobnie jak waluta Stanów Zjednoczonych Ameryki, 1 dolar = 100 centów.
Na początku w kanadyjskiej gospodarce panowało duże zamieszanie związane z pieniędzmi ponieważ w obiegu były pieniądze, które pochodziły z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. W latach 20 – tych XIX wieku, lokalne banki rozpoczęły emisje swoich pieniędzy co spowodowało, że postanowiono wprowadzić nową, ale jednolitą walutę a kontrolą zajął się kanadyjski bank centralny. Od 1 stycznia 1858 dolar kanadyjski został oficjalną walutą i w tym momencie zastąpił inne pieniądze które dotychczas krążyły w obiegu.
Aktualnie raczej nie spotkamy już tradycyjnych papierowych banknotów ponieważ od 2011 roku w obiegu znajdują się nowoczesne polimerowe. Nowe kanadyjskie banknoty posiadają napisy w dwóch językach, bardzo nowoczesne zabezpieczenia a kanadyjski premier Justin Trudeau zapowiedział, że na jednym z następnych banknotów pojawi się kobieta. Jeżeli chodzi o wygląd to oprócz brytyjskiej monarchini, która pozostaje ceremonialną królową Kanady, możemy zobaczyć znane postacie z kanadyjskiej historii.


Obecnie w kanadyjskim obiegu znajdują się następujące monety:
5 centów
10 centów
25 centów
50 centów (rzadko spotykana)
1 dolar kanadyjski
2 dolary kanadyjskie
Na awersie monet znajdziemy wizerunek Królowej Elżbiety II jak wspomniano wcześniej na rewersie znajdują się motywy kojarzone z tym krajem.


Kanadyjskie banknoty obecnie są używane w pięciu nominałach:
5 dolarów
10 dolarów
20 dolarów
50 dolarów
100 dolarów


W pierwszym okresie kolonizacji dzisiejszej Kanady, przybysze mieli problem z brakiem monet dlatego zastępczą formę pełniły części muszli ślimaków albo karty do gry z podpisem lokalnego gubernatora. W 2007 r. kanadyjska mennica wyemitowała stukilogramową monetę która była ze złota i jest to najdroższy pieniądz w historii. Taką monetę o rozmiarze ogromnej pizzy i wartości 1 mln CAD, kupiło pięciu bardzo zamożnych inwestorów. Jej wartość rynkowa obecnie jest już trzy razy wyższa.


CIEKAWOSTKI:


W początkowym okresie dolar kanadyjski był całkowicie wymienialny na równowartość w złocie. W 1931 roku calkowicie zarzucono to powiązanie i stopniowo coraz mocniej kurs CAD wiązał się z notowaniami dolara amerykańskiego.


W czasach kiedy do Kanady dotarli pierwsi osadnicy , notorycznie brakowało monet kruszcowych. Europejczycy szybko znaleźli rozwiązanie: za oficjalny środek płatniczy służyły na przykład muszle ślimaków, czy karty do gry podpisanre przez lokalnego gubernatora.


Dolar kanadyjski jest akceptowany jako waluta również na archipelagu wysp Saint-Pierre i Miquelon.

Aktualne banknoty

aktualne banknoty
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 2016 - 2021 Kantor Racibórz
Informacje