Aktualizacja : 2022-11-07 13:37:17
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
Australia DolarAustralia Dolar AUD 3.0800 3.2500

Kurs Dolara australijskiego Racibórz

Tylko u nas najlepsze ceny kupna i sprzedaży waluty Australii, jeszcze do niedawna była to piąta najważniejsza waluta świata, wyprzedzały ją tylko Euro, Dolar amerykański, Jen japoński i Funt szterling.


Australia państwo demokratyczne, położone na półkuli południowej. Dolar australijski AUD – to oficjalna waluta tego państwa oraz Kiribati, Nauru i Tuvalu jest wykorzystany także do regulowania do płatności na wyspach: Bożego Narodzenia, Kokosowych, Norfolk, Tasmanii, Ashmore, Cartier, McDonalda i Stacji Badawczej na Antarktydzie. 1 dolar = 100 centów australijskich. Na początku posługiwano się funtem dopiero w latach 60 XX wieku do obiegu został wprowadzony dolar australijski, który podlega pod Bank Rezerw w Australii, powstały w roku 1960 z siedzibą w Sydney. Bank ten odpowiada za emisję waluty, zarządzenie depozytami i rezerwami złota.


Monety australijskie – 5, 10, 20 i 50 centowe – to metale, które zawierają w sobie 75% miedzi i 25% niklu. Inny skład znajdziemy w monetach o nominale 1 i 2 dolarów – 92% miedzi, 6% aluminium, 2% niklu.


Banknoty australijskie występują w nominałach: 5, 10, 20, 50 o 100 dolarów. Wszystkie australijskie banknoty są drukowane na polimerze. Dodatkowym zabezpieczeniem przed fałszerstwami są przezroczyste okienka, w których znajduje się obrazek holograficzny.
5 dolarów - przedstawia Królową Elżbietę II na awersie i budynek australijskiego parlamentu w Canberze na Rewersie.
10 dolarów - przedstawia poetów: na awersie Andrew Barton’a „Banjo” Petersona, a na rewersie Dame Mary Gilmore.
20 dolarów - przedstawia angielkę Mary Reibey, a na rewersie australijskiego ministra, który jest pomysłodawcą powietrznego pogotowia ratunkowego.
50 dolarów - przedstawia na awersie aborygena Davida Unaipona – kaznodzieję, wynalazcę i pisarza, a na rewersie Edith Cowan – pierwszą kobietę, która zasiadła w australijskim parlamencie.
100 - dolarów przedstawia Dame Nellie Melba – australijską śpiewaczkę operową a na rewersie generała Sir John Monash – inżyniera i dowódcę wojskowego z czasu I wojny światowej.

CIEKAWOSTKI:

- Gospodarka australijska traci rocznie około 6,2 miliardów dolarów przez obniżoną produktywność pracowników spowodowaną panującymi w tym kraju, wysokimi temperaturami.

- Nazwa stolicy kraju – Canberra, oznacza miejsce spotkań. Jest jedynym dużym miastem Australii w którym można spotkać kangury.

- Aborygeni do 1967 roku uważani byli za zwierzęta. Dopiero po przeprowadzeniu referendum, ludność Australii zdecydowała, że należy nadać im status równy ludziom.

- W herbie Australii znajduje się kangur i emu. Oba te zwierzęta nie potrafią się cofać, co symbolizuje, że Australia podąża zawsze do przodu.

- Brązowe medale wręczane na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, powstały po przetopieniu australijskich monet 1 centowych, które zostały wycofane z obiegu w 1992 roku.

- Dolar australijski jest pierwszą na świecie plastikową walutą. Wykonany jest z polimeru.

Aktualne banknoty

Link do strony
awers 100 aud
rewers 100 aud
awers 20 aud
rewers 20 aud
rewers 50 aud
awers 50 aud
awers 10 aud
rewers 10 aud
awers 5 aud
rewers 5 aud
awers 100 aud
rewers 100 aud
awers 50 aud
rewers 50 aud
awers 20 aud
rewers 20 aud
awers 10 aud
rewers 10 aud
awers 5 aud
rewers 5 aud
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.
© 2016 - 2021 Kantor Racibórz
Informacje